Verimli Yakıt Kullanımı

Verimli araba kullanımıyla parada tasarruf edip, çevreyi korursunuz.
Herkes iyi bir sürücü olduğunu düşünür ama kaçımız verimli bir sürüş gerçekleştirebiliyoruz?

Yakıt tasarrufu için en iyi çözüm nedir?
Testlerimiz göstermiştir ki birkaç ipucu ve sürüş tekniği kullanarak yıllık yakıt masrafınızın dörtte birinden tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıca bilinmelidir ki tek başına sürüş teknikleri yeterli olmayacaktır. Lastiklerinizi doğru basınçta tutmak, rüzgar direncini azaltmak için penceleri kapalı tutmak ve klimayı mümkün olabildiğince açmamak gibi basit önlemler ile müthiş farkların oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Verimli araba kullanımı için öneriler

1. Lastik basıncını yol şartlarına uygun ayarlayın
Olması gerekenden daha az basınca sahip lastikler potansiyel birer tehlike kaynağı olduğu gibi aracın lastiği ile yol arasındaki sürtünmeyi de artırır. Yani motorun daha fazla güç harcamasına ve böylelikle daha fazla yakıt tüketimine sebep olur.

2. Aracınızı iyi durumda tutun
Bakımı eksik ya da uygun prosedürde yapılmamış araçlar tasarlandıkları amaçları zorlukla yerine getirecektir. Kısmen tıkanmış hava ve yakıt filtreleri, kötü yağ performansı ve iyi çalışmayan emisyon kontrol sistemleri motorunuzun olması gerektiği gibi çalışmasına engel olur. Bu da daha yüksek yakıt tüketimianlamına gelecektir.

3. Araç üstü port bagajı çıkarın
Port bagaj rayları, bisiklet taşıyıcı gibi dış aparatlar kullanılmadıklarında çıkarılmalıdır. Bu aparatlar aracın dışındaki hava akışını etkiler ve aerodinamik direncin artmasına sebep olur. Bu da motorunuzun daha fazla güç harcayıp daha fazla yakıt tüketmesine sebep olur.

4. Klimayı fazla kullanmayın
80 km ve üzerindeki hızlarda camları açık tutmak sürüş yönünüzün aksine etki eden aerodinamik direnci artırır. Motorun yükünü ve yakıt tüketimini azaltmak için camlarınızı kapatın ve fanı çalıştırın. Klimayı ise sadece çok gerekli olduğunda kullanın.

5. Gereksiz ağırlıkları yok edin
Aracın bagajında ya da içinde gereksiz ağırlıklar taşımak motorun ivmelenme hareketini daha zorlanarak gerçekleştirmesine sebep olur. Bu da özellikle durma kalkma anlarında daha fazla güç tüketimi anlamına gelir. Gereksiz yükleri ortadan kaldırırsanız yakıt tüketiminizi azaltmış olursunuz.

6. Dur kalkları azaltın
Motor ivme oluştururken daha çok çalışmak zorundadır ve frene her basıldığında bu enerji ısıya dönüşerek kaybolur. Daha yumuşak bir hızlanma ve gaza daha zamana yaygın olarak basmak yakıt tasarrufunu destekleyecektir.

7. Rölantiden uzak durun!
Gereksiz rölanti araç sabitken yakıt tüketimine sebep olur. Birkaç dakika ya da daha fazla süreyle aracınızı hareket ettirmeyecekseniz motoru durdurmak ve böylece yakıt tüketimi ile emisyon miktarını sıfırda tutmak daha iyidir.

8. Ani hızlanmalardan kaçının
Ani ve yüksek motor hızlarında ivme kazanmak motorun daha fazla yakıt tüketmesine yol açar. Yüksek yükler ve yüksek hızlar altında motor daha az verimli çalışır. Daha aşamalı bir şekilde hızlanmak ve yüksek motor devirlerini yüksek vites tercihleri ile azaltmak yakıt tüketiminiazaltacaktır.

9. Kısa mesafelerden kaçının
Motor soğukken yapılan kısa sürüşlerde motor optimum çalışma sıcaklığına erişene dek normal seviyeden daha fazla yakıt tüketimi gerçekleşir. Soğuk motorla başlanılan kısa sürüşler, ısınmış bir motor performansına kıyasla, sürüşün başlamasından sonraki birkaç dakika içinde daha fazla emisyon ve yakıt tüketimi gerçekleştirmektedir.

10. Yüksek kaliteli akaryakıt kullanın
BP Ultimate gibi yüksek kaliteli yakıtlar, motorun daha verimli çalışmasına ve daha az yakıt tüketerek daha fazla yol gitmenize imkan verir. Örneğin, geliştirilmiş temizleme formülü ile BP Ultimate Euro Diesel, enjektörler üzerinde tortu oluşumunu engelleyerek motorun daha verimli çalışmasını sağlar ve depo başına 42 km’ye kadar daha fazla yol gitmenize yardımcı olur.*

Size en yakın Has Petrol istasyonunu bulun.

Geniş ürün ve hizmet yelpazemiz ile siz değerli misafirlerimizi en yakın istasyonumuza bekliyoruz.