Güvenli Sürüş Teknikleri

İleri düzeyde yol ve yarış pisti sürüş teknikleri koçu Don Palmer, sizin daha güvenli bir sürücü olmanıza yardımcı olmak için ipuçları paylaşıyor.

1. Dikkatli olun
Eğer kuralları kesin emirlerden çok yol gösterici birer ilke olarak düşünürsek, nerede geçerli, nerede geçersiz olduklarını biliriz. Kendinize her zaman karşılaştığınız zorluğa göre en uygun tepkiyi seçme esnekliğini tanıyın.

2. Her şey size bağlı
Unutmayın, her şey aracınıza bağlı değil. Çevrenizin, otomobilinizin türünün ve gerekli becerilerin farkında olun. Direksiyonu başındayken konsantrasyonunuzu ve farkındalığınızı mükemmelleştirirseniz becerileriniz sizi yanıltmayacaktır.

3. Korkularınızı kontrol edin
Yolda bir zorlukla karşılaştığımızda korkumuzun bizi ele geçirmesine izin vermek içgüdüseldir. Ancak sürüş güveni konusunda doğru inançları geliştirmek, mantık ve pratiğin tüm zorluklarda korkunuza baskın çıkmasını sağlar.

4. Güvenlik bir beceridir
3 çeşit sürücü vardır: Kendileri kaza yapanlar, başkalarının kazalarına karışanlar ve hiçbir kazaya karışmayanlar. ‘İyi’ sürücüler de kaza yapabilir, güvende olmak daha önemlidir.

5. Dikkatinizi dağıtmayın
Çevrenizden yararlanın. Sadece radyo dinlemekle ve hız kameralarını kontrol etmekle yetinmeyin olası tehlikelere gözünüzü dört açarsanız asla hazırlıksız yakalanmazsınız.

6. Beklenmeyeni bekleyin
Yolu iyi anlamak, kazaya sebebiyet verebilecek olayları önceden görebilmeyi sağlar. Hatırlayın, kazaların kaçınılmaz olması gerekmez.

7. Yavaş olun
Sadece yarış pistinde hızlı sürülmelidir. Yavaş ve sağduyulu bir hızda seyahat etmek, karşılaşabileceğiniz herhangi bir şey karşısında size tepki vermek için yeterli zaman ve mesafe sağlayacaktır.

8. Direksiyona hakim olun
Çoğu insan direksiyona yeterince dikkat etmez. Araba kontrolünü kaybettiğinde bunu ilk hissedeceğiniz ve en iyi müdahale edebileceğiniz yer direksiyondur.

9. Sürüşünüz yumuşak ve akıcı olsun
Direksiyonu ve freni dikkatle kullanın. Direksiyonu kararlı ama tedbirli olarak çevirin, keskin hareketlerden kaçının. Farkındalığınızın artmış olması daha erken ve daha yumuşak fren yapabileceğiniz anlamına gelir.

10. Sınırlarınızı bilin
İleri sürüş teknikleri kursu almadan yapabileceğiniz şeyler sınırlıdır. Sürüş becerilerinizin sınırlarını ve bu sınırları zorlamamayı bilmek çok önemlidir.

Size en yakın Has Petrol istasyonunu bulun.

Geniş ürün ve hizmet yelpazemiz ile siz değerli misafirlerimizi en yakın istasyonumuza bekliyoruz.